Створення красивого та зручного інтер'єру кухні – мрія кожної господині. Адже саме на кухні у більшості з нас формується відчуття дому завдяки запахам, кольоровій гамі, смаковим спогадам...
Велике значення у формуванні затишної та комфортної атмосфери має правильне планування кухні, розумне розміщення меблів та побутової техніки. І для того, щоб процес приготування їжі став приємним і менш трудомістким, слід оптимально організувати простір кухні.
План розміщення меблів на кухні
На практиці є базові типи планування кухні, на основі яких дизайнери розробляють індивідуальні проєкти. Найприйнятніший варіант насамперед вибирають залежно від параметрів приміщення. Надалі від грамотного розміщення меблів на кухні залежать комфортні умови перебування на ній усіх членів сім'ї.
Існує кілька факторів, які впливають на рішення про правильну організацію кухні:
- склад та чисельність сім'ї; час, який члени сім'ї проводитимуть на кухні;
- чи подобається членам сім'ї проводити час на кухні;
- де розташувати обідню зону; необхідно враховувати фізіологічні особливості членів сім'ї, зокрема, зріст.
Окремим фактором потрібно виділити правильне планування розмірів кухонних зон: зберігання (холодильник та різноманітні шафки), роботи з продуктами (стільниця), приготування їжі (плита, духова шафа, мікрохвильова піч, шафи для посуду), чистоти (кухонна мийка, посудомийна машина, відро для сміття, шафка для зберігання мийних засобів), обідньої зони.
Маленька кухня
Найчастіше таке приміщення не має у своєму розпорядженні значного простору для фантазії. У маленькій кухні досить складно розмістити всі предмети інтер'єру гармонійно.
Щоб визначитися, як саме тут розставити меблі, потрібно кухню ретельно виміряти, оскільки сьогодні можна кожному зайвому сантиметру знайти вдале застосування. Лише після цього слід приступати до створення проєкту.
Дизайнери облаштовують маленькі приміщення, використовуючи сучасні рішення щодо вбудованої техніки та, наприклад, складних меблів.
Кухня - вітальня
Сьогодні кухня - вітальня – це виграшний варіант для багатьох. Але це доречно для сімей, у яких не заведено активно готувати, для одинаків або сімейних пар без дітей.
Можливий варіант ліквідації стіни між маленькою кухнею та кімнатою, що однозначно збільшить приміщення.
При цьому важливо пам'ятати про грамотне зонування приміщення. Дизайнери можуть працювати з відтінками стін, стелі та підлоги для візуального поділу приміщення на зони, а також використовувати різноманітні спеціальні конструкції.
З огляду на те, що обраний тип кухні насамперед залежатиме від її розміру, кожен процес планування має свої відмінні риси. Головне, що за наявності бажання та віри в успіх можна облаштувати приміщення будь-якого розміру.
Місце для всіх членів сім'ї
Якщо у Вас велика сім'я і кожному її члену необхідно виділити постійне місце на кухні, потрібно знати, яка кількість людей буде щодня перебувати у цьому приміщенні, обов'язково врахувати режим харчування кожного, інші особливості та звички мешканців будинку. Якщо сім'я звикла збиратися за столом разом, безумовно на перший план виходить планування обідньої зони, розрахунок кількості посадкових місць.
З іншого боку, не слід витрачати площу під великий обідній стіл, якщо Ви здебільшого віддаєте перевагу харчуванню у різний час з іншими членами сім'ї або, наприклад, у кафе.
Місце для зберігання дрібниць
Функціональні аксесуари – це свого роду обличчя кухні. Дорогі серцю кожної господині посуд, серветки та фартух мають бути завжди поруч. Тому для їхнього раціонального розміщення потрібні відповідні полички та шафки. Також слід подумати про популярні кутові рішення.
Ергономічність
Головним у плануванні кухні є створення її ергономічного простору. Безумовно складне завдання – розміщення у маленькому приміщенні різноманітних конструкцій і техніки. Професійний проєкт кухні з оптимальним розміщенням меблів дасть змогу нівелювати цю проблему.
Розміщення зон, у яких працюватиме господиня, має бути продуманим та відповідати правилам ергономіки. Саме це дасть змогу створити комфортні умови перебування на кухні.
Існує низка основних правил, які необхідно враховувати під час створення проєкту.
Правильне рішення – робочий трикутник
Основні елементи робочого трикутника:
- холодильник;
- мийка;
- плита.
У центрі трикутника розміщується мийка, з боків – холодильник та плита. У будь-якому приміщенні така розстановка буде зручною. Суть цього прийому полягає у тому, що кухонні зони перебуватимуть на досить близькій і водночас комфортній відстані, за якої можна легко й ефективно використовувати кухонні меблі та обладнання.
Схему "робочого трикутника" слід сприймати як правило, а не як закон. Насамперед потрібно орієнтуватися на свій стиль життя – саме це допоможе Вам створити по-справжньому функціональний кухонний гарнітур.
Типи планування
Сьогодні багатьох вражають сміливі креативні рішення дизайнерів, але потрібно враховувати, що існує сім основних видів розміщення меблів та інших предметів побуту на кухні, які необхідно враховувати під час планування. Тоді проблеми з облаштуванням кухні просто не виникнуть.
Лінійне планування
Це прекрасне рішення для невеликого приміщення. Наприклад, для сім'ї з двох осіб, коли можна собі дозволити відвести половину площі кухні під робочу зону.
Ліворуч доречно буде розмістити мийку і холодильник, праворуч – плиту, а навпроти може поміститися обідній стіл. Також якусь частину предметів можна буде розмістити біля вікна.
Дворядне планування
Це оптимальний вид планування для великої кухні, оскільки меблевий гарнітур розташовуватиметься біля двох паралельних стін, між якими потрібно помістити обідній стіл.
При цьому мийка, плита та кухонна техніка знайдуть своє місце з одного боку, шафи і холодильник – з іншого. Позитивною рисою такого планування може стати велика місткість, проте з іншого боку може не вистачити місця для обідньої зони.
Г-подібне (кутове) планування
На кухні з таким розміщенням меблів може бути створений чудовий "трикутник". Цей вид планування зручний і для маленької, і для великої кухні. При ньому всі конструкції розміщені компактно, що дуже зручно для господині, стіл займає вільний простір. А також таке планування може забезпечити на кухні додаткову робочу поверхню.
Якщо кухня має значні розміри, то поміститься досить великий стіл, за яким зможуть вільно сісти всі члени сім'ї.
П-подібне планування
Це найкращий варіант для просторої кухні. Предмети інтер'єру розміщуються вздовж трьох стін, що дає можливість зручно користуватися всіма зонами кухні.
Перед вікном у цьому варіанті планування краще встановити мийку, оскільки використання природного освітлення є частиною правильної ергономіки, а найбільшу частину часу на кухні ми проводимо саме біля мийки.
Для маленької кухні цей варіант не варто застосовувати. Та й таку кількість шафок господиня часто не використовує, якщо у квартирі проживає 2-3 людини.
А ось для великої родини П-подібне планування буде чудовим рішенням.
G-подібне планування
Цей вид планування ідеально підійде любителям вечірок, а також для тих, хто хоче правильно організувати простір великої кухні. В інтер'єрі присутня барна стійка, що відрізняє таке планування від П-подібного.
Якщо Ви будете часто проводити вечірки та запрошувати гостей, Вам безумовно підійде такий пристрій кухні.
"Острів"
За такого планування на великій кухні відкривається безліч можливостей. Однак слід зауважити, що для ергономічного розміщення меблів на кухні типу "острів" потрібен простір для здійснення планів: площа приміщення має становити щонайменше 18 кв.м.
На "острів" можуть бути винесені і плита, і мийка, і барна стійка. Саме таке планування кухонного простору дає змогу зробити ідеальним кухонний трикутник. Решта меблів може розміщуватися П-подібним або Г-подібним способом.
"Півострів"
Такий вид планування подібний до Г-подібного, тільки при ньому по центру розташовується робоча зона. Це планування підходить скоріше великій кухні.
На відміну від кухні з "островом", тут потрібно буде менше місця, і "півострів" можна організувати у невеликій квартирі, де кухня з'єднана з вітальнею, а також у квартирі-студії.
Побутова техніка на кухні правильне планування
Велике значення у ергономічному облаштуванні кухні має грамотне розміщення побутової техніки та мийки. Зазвичай роботи на кухні відбуваються стоячи, найбільше навантаження людина відчуває, пересуваючись і нахиляючись – це негативно позначається на стані хребта, а також м'язів шиї та спини. Тому слід ретельно продумати, де саме розташувати предмети техніки, які будуть використовуватися найчастіше.
Розміщення техніки також залежить від розмірів приміщення. Наприклад, для маленької кухні слід застосувати відповідне дизайнерське рішення для невеликих приміщень, коли вбудована техніка не займає багато площі, але при цьому нею зручно можна користуватися.
Велика кухня не викликає проблем із розміщенням побутової техніки. Не варто встановлювати техніку вище висувних шухляд і тумбочок. Слід зробити заміри, які знадобляться під час розробки дизайн-проєкту, попередньо придбавши весь необхідний перелік кухонного приладдя.
Основні правила розміщення
Холодильник розміщують у кутку кухні так, щоб двері легко відкривалися. Заборонено встановлювати холодильник поруч із нагрівальними приладами та мийкою.
Мийка (посудомийна машина): раковину не рекомендується розміщувати біля плити. Оптимально вона повинна знаходитися між холодильником і плитою. Важливо, щоб мийка була глибокою, а змішувач високим, для того, щоб можна було розмістити габаритний посуд.
Посудомийну машину краще встановити поруч із раковиною. Якщо у Вас мийка з робочим "крилом", то зручно встановити машину під це "крило".
Плиту слід розміщувати далеко від мийки, холодильника (мінімум 60-90 см), а також вікна (мінімальна відстань – від 50 сантиметрів). Адже якщо вікно відкрите, то вітер може погасити полум'я. Відстань від стіни до плити має бути 5-7 см.
Витяжка: що вище буде розміщена витяжка, то потужнішою вона має бути.
Духову шафу слід встановити вище стільниці для зручності використання та безпеки, зокрема, дітей.
Мікрохвильова піч розміщується у останню чергу, на місці, яке залишилося вільним. Її можна встановити на окремій полиці або на робочій поверхні, якщо для цього є місце.
Отже, для того, щоб процес планування сучасної кухні був бездоганним, необхідно враховувати чималу кількість законів і правил – тільки тоді улюблене місце кожної родини стане втіленням її мрії.
ТМ ДЕКС може з радістю допомогти Вам, починаючи з будь-якого етапу робіт. Для цього у нас є все необхідне, а головне – висококваліфіковані фахівці, які забезпечать ергономічність, комфорт та стиль Вашої кухні.