Тканина для оббивки є одним з найважливіших елементів у виробництві м'яких меблів. Вона повинна мати відмінні експлуатаційні характеристики, підвищену зносостійкість та відповідати суворим стандартам якості. Вибір такого матеріалу – непросте завдання для звичайного сучасного покупця, оскільки потрібно розбиратися у видах тканини, їхніх особливостях та призначенні. У цій статті ми постараємося ознайомити вас з основними моментами вибору меблевої оббивки, щоб ви могли легко підібрати максимально відповідний для себе варіант.
Як правильно вибрати тканину для дивана і м'яких меблів?
Головні критерії вибору оббивного матеріалу:
- дизайн;
- довговічність;
- комфортність.
Що стосується дизайнерського оформлення, то тканина для дивана має гармонійно поєднуватися з інтер'єром кімнати. Тут важливу роль виконує її колірне рішення та стиль. Багато тканин мають певні малюнки, це також слід враховувати під час вибору.
Під довговічністю розуміють рівень зносостійкості матеріалу, його здатність надовго зберігати свій товарний вигляд та не втрачати своїх експлуатаційних якостей. Це дуже важливий критерій, оскільки від цього показника безпосередньо залежать ваші фінансові витрати на оновлення оббивки, реставрацію меблів. Довговічність тканини визначається такими характеристиками: склад волокон, стійкість до застосування барвників, тип виробничих технологій, додаткова обробка спеціальними засобами.
До оббивного матеріалу має бути приємно торкатися, тому його м'якість, бархатистість та гладкість дуже важливі, вони визначають рівень комфортності.
Основні критерії якості оббивки:
- Склад. У виробництві використовуються синтетичні, натуральні та штучні матеріали, у деяких випадках вони можуть бути комбіновані. При виборі оббивки для дивана слід враховувати всі плюси та мінуси кожного типу.
- Дизайн. Тканинний візерунок повинен гармоніювати із загальною домашньою обстановкою. Добре, якщо він буде повторювати малюнок настінних шпалер, штор, інших видів меблів.
- Тип та щільність тканини. Одні з найпоширеніших: прості, плетені, розпушені. Чим вони щільніші, тим надійніші та якісніші, мінімальний показник щільності меблевого оздоблення - 200 г/м2.
- Стійкість до стирання. Вона вимірюється числом циклів на стирання, для цього проводиться спеціальний тест під назвою Martindale. Хороший показник надійності – від 20 000 циклів.
- Зносостійкість. Властивість тканини протидіяти розтягуванню, стисненню, тертю, кліматичним і температурним факторам. Показник зносостійкості може знижуватися під впливом неправильного режиму волого-теплової обробки.
- Кольоростійкість. Це стійкість тканини до вигорання, стирання. На цей показник впливає якість барвника, краще, якщо він буде вищим, ніж 3,5.
- Екологічність. Важливо, щоб оббивка була нешкідливою для людського здоров'я, не містила неприпустиму норму важких металів: свинцю, ртуті, а також пестицидів та інших небезпечних хімічних речовин.
- Повітропроникність. Матеріал повинен добре пропускати повітря, щоб "не розійтися по швах" під час частої експлуатації.
- Чистка. Догляд за тканиною залежить від її особливостей. Для деяких видів неприпустиме вологе прибирання, їх можна чистити лише сухими засобами.
- Пілінговість. Поява катишків на оббивці свідчить про погану її якість. Цей показник тестується одночасно з визначенням стійкості до стирання.
Що таке категорії меблевих тканин?
Фахівці керуються деякою умовною класифікацією тканин за категоріями. Слід зазначити, що певна категорія свідчить не стільки про якість оббивки, скільки про її експлуатаційні характеристики. Що вища категорія, то вища щільність та ціна матеріалу.
0 - легкі, доступні за ціною;
1 - більш щільні;
2 - 1-го типу, але більш щільні;
3 - "середньоважкі" зі складною фактурою;
4 - важкі;
5 - зі щільними натуральними волокнами;
6 - шкірзамінник;
7 - недорога натуральна шкіра;
8 - дорога натуральна шкіра.
Як правильно вибрати оббивку? Плюси і мінуси різних типів оббивки
Вибір варіанту оббивки безпосередньо залежить від кімнати, у якій стоятимуть меблі. Фахівці рекомендують для вітальні вибирати шкіру або тканину з чітким візерунком.
- Для кухні відмінно підійде штучна шкіра, вона проста у догляді та не вбирає у себе запахів.
- Для дитячої краще використовувати недорогі матеріали, що відрізняються стійкістю до забруднень. Це може бути шеніл, штучна шкіра, флок.
- Якщо у вас є домашні улюбленці, то до підбору оздоблення варто підійти ще більш серйозно, важливо, щоб на ньому було складно залишити зачіпки.
- В офісі найкраще використовувати стійку до стирання натуральну або штучну шкіру.
- Якщо в кімнаті палять, то варто вибрати матеріали, що не вбирають неприємні запахи, – це шкіра та шеніл.
- Далі ми розповімо про кожен із цих матеріалів докладніше, щоб ви могли оцінити всі їхні плюси і мінуси.
Флок
Найбільш популярний та затребуваний матеріал для оздоблення дивана. Він представлений у різних категоріях та різноманітних колірних рішеннях, складається з поліестеру і бавовни. Зовні нагадує замшу, велюр, головні його переваги – міцність та простота у догляді. Його дуже складно порвати, тому він вважається ідеальним для використання у будинку, де живуть кішки або собаки. Випадкові плями можна легко усунути водою з милом, не рекомендується для цієї мети використовувати спирт та агресивні розчинники.
Це універсальний варіант для різних типів кімнат, вітальні, спальні, дитячої. Однак не варто застосовувати його для оббивки кухонного дивана, оскільки він добре вбирає запахи.
Відгук власниці дивана з флока:
"Довго шукала такий матеріал, який би "ужився" з моєю кішкою і не був того ж дня подряпаний. Наслідувала пораду купити флок і не пошкодувала, дійсно, кішці така міцна оббивка припала не до душі. Та й показник зносостійкості приємно порадував. Я задоволена".
Плюси:
- вологостійкість;
- стійкість до температурних перепадів;
- міцний, важко порвати;
- простий у догляді;
- різноманітність колірних рішень та візерунків;
- практично не липне шерсть/пил.
Мінуси:
- у процесі тривалої експлуатації поверхня витирається;
- легко вбирає у себе запахи.
Шеніл
Якісний та практичний матеріал, який за зовнішніми характеристиками нагадує вельвет, він м'який і приємний на дотик. Це чудовий варіант для дитячих диванів, проте він не підходить для будинків, де є улюбленці.
Відгук власниці дивана з шенілу:
"Була приємно здивована тим, як легко і швидко можна усунути забруднення з такої оббивки. Дуже м'який і комфортний матеріал, диван стоїть у нас у дитячій, дитина у захваті".
Плюси:
- висока кольоростійкість;
- м'якість;
- міцність;
- запахи не вбираються;
- стійкість до деформацій.
Мінуси:
- дорожнеча;
- вбирання вологи;
- не підходить для будинків із улюбленцями.
Жакард
Відмінний оббивний матеріал, який передбачає широкий вибір малюнків. Це хороший варіант для диванів, розташованих у вітальні, він щільний, зносостійкий, не вигоряє і має довгий термін служби. Така оббивка не підходить, якщо в будинку живе кіт, можуть залишатися затяжки.
Відгук власника дивана з жаккарда:
"Довго не могли визначитися з тканиною для оббивки дивана у вітальні. Знайомі порадили звернути увагу на жакард, мовляв, це і надійно, і престижно. Не пошкодували, ось уже кілька років він радує нас своєю міцністю і красивим візерунком."
Плюси:
- стійкість до вигорання;
- довгий термін експлуатації;
- зносостійкість;
- жорсткість;
- надійність і міцність;
- естетичність.
Мінуси:
- чутливість до вологи;
- прийнятне тільки сухе чищення;
- слизька поверхня (на любителя).
Велюр
Приваблює своєю бархатистістю й ефектністю, але схильний до стирання. Цей тип тканини потребує регулярного догляду, її потрібно пилососити, можна чистити вологою ганчіркою. Це чудовий варіант для вітальні або спальні, проте не найкращий вибір для сімей з дітьми, де велика ймовірність частих забруднень.
Відгук власниці дивана з велюру:
"Зупинила свій вибір на дивані з велюровою оббивкою і жодного разу не пошкодувала про це. Має стильний і красивий вигляд. Так, потребує догляду, але оскільки прибирання для мене як хобі, то з цим проблем немає."
Плюси:
- повітропроникність;
- краса і стильність;
- м'якість;
- стійкість до розтягування.
Мінуси:
- необхідний регулярний догляд;
- невисокий показник стійкості до стирання;
- недовгий термін служби.
Гобелен
Натуральний матеріал, що передбачає наявність синтетичних ниток. Чим більше у складі гобелена бавовни, тим нижчий показник його стійкості до стирання. Це відмінний вибір для меблів у сільському стилі. Гобеленову оббивку не рекомендується використовувати в будинку, де є тварини.
Відгук власника дивана з гобелена:
"Я в захваті від своїх гобеленових меблів, вони приємні на дотик, красиві та функціональні. Жодних недоліків поки що не помічаю."
Плюси:
- респектабельність;
- великий відсоток натуральних матеріалів;
- довгий термін служби;
- можливість вологого прибирання;
- різноманітність колірних і дизайнерських рішень.
Мінуси:
- низька стійкість до стирання.
Натуральна шкіра
Вартість диванів зі шкіряною оббивкою досить висока. Це найнадійніший та найдовговічніший тип оббивки, який вказує на гарний смак його власника, респектабельність і добробут. Саме тому найчастіше шкіряні меблі використовують у офісах, престижних готелях, конференц-залах. Меблі з натуральної шкіри прості у догляді, достатньо буде лише протерти вологою ганчіркою поверхню.
Відгук власника дивана з натуральної шкіри:
"Придбав кілька шкіряних диванів для свого робочого офісу. Мають чудовий вигляд, прості в догляді, за кілька років не втратили свій первинний зовнішній вигляд. Співробітники і клієнти в захваті."
Плюси:
- простота у догляді;
- розкішність, респектабельність;
- довгий термін служби;
- вологостійкість.
Мінуси:
- дорожнеча;
- низький рівень вогнетривкості;
- "липкість" до людської шкіри;
- невеликий вибір колірних відтінків.
Штучна шкіра (Шкірзам)
Відмінний вибір для тих, кому подобається шкіряна поверхня, але не хочеться витрачати багато грошей на оббивку дивана натуральною шкірою. Цей матеріал можна використовувати у кухні, оскільки він не вбирає неприємних запахів, легко миється.
Відгук власниці дивана зі штучної шкіри:
"Довго мріяла про шкіряний диван, ось тільки витрачати такі гроші на натуральну шкіру не хотілося. Вибрала диван зі шкірзамінника, дуже задоволена. Виглядає красиво, ефектно, не потребує якогось спеціального догляду."
Плюси:
- доступніший за ціною, ніж натуральна шкіра;
- м'якість;
- вологостійкість;
- підвищена стійкість до стирання;
- легкість у догляді.
Мінуси:
- низька вогнетривкість;
- "прилипає" до людської шкіри;
- ймовірність появи подряпин.
Бавовна
Натуральний матеріал, завдяки своїй нешкідливості відмінно підходить для оббивки меблів у дитячій кімнаті. Він добре фарбується, тому існує багато різних колірних відтінків, має підвищену повітропроникність, порівняно недорогий.
Відгук власника дивана з бавовни:
"Купили доньці в кімнату диван із бавовняною оббивкою. Дуже практично, всі задоволені, жодних недоліків поки не було помічено. Приємна на дотик тканина, плюс натуральна, що не може не радувати."
Плюси:
- натуральність;
- простота у догляді;
- різноманітність кольорів;
- повітропроникність.
Мінуси:
- середній експлуатаційний термін - 5-7 років.
Вельвет (оксамит)
Приваблює своїм переливом кольору, він приємний на дотик та забезпечує меблям гарний зовнішній вигляд. Він не боїться вологи, тож ви цілком зможете усунути випадкові плями спеціальними засобами.
Відгук власниці дивана з вельвету:
"Вельвет має чудовий вигляд у моєму домашньому інтер'єрі, мені подобається перелив його кольору і практичність. Поки що жодних недоліків не помітила."
Плюси:
- красивий ефектний зовнішній вигляд;
- можливість вологого прибирання.
Мінуси:
- міцність залежить від типу виготовлення.
Скотчгард і терможаккард
Ці тканини являють собою різновиди жаккарда. Перший вирізняється вищою стійкістю до забруднень, запиленості та вологи завдяки спеціальному просоченню. Другий тип – пофарбована за допомогою перекладного термодруку тканина. Це чудовий вибір для диванів, які часто й інтенсивно експлуатуються. Також слід зазначити чудовий зовнішній вигляд таких оббивок, вони стануть прикрасою ваших меблів.
Відгук власника дивана зі скотчгарду:
"Довго шукали щось міцне і стійке до пошкоджень, так як у нас в будинку і діти, і тварини. Скотчгард добре себе проявив, жодних нарікань ось уже 4 роки".
Плюси:
- вологостійкість;
- міцність;
- не збирає пил;
- гарний зовнішній вигляд.
Мінуси:
- ціна.
Мікрофібра
Ця тканина зроблена із застосуванням сучасних технологій, це меблева замша, яка має дуже реалістичний вигляд. Вона має низький ворс, приємна на дотик. Завдяки покриттю тефлоном така оббивка не збирає на себе пил, не вбирає вологу і стійка до забруднень.
Відгук власника дивана з мікрофібри:
"Дуже м'яка тканина, до якої приємно торкатися. Мені подобається, що там не скупчується пил, можна робити вологе прибирання, та й вигляд диван має вельми привабливий".
Плюси:
- вологовідштовхувальні характеристики;
- не збирає пил;
- повітропроникність;
- не скочується;
- довгий термін служби.
Мінуси:
- не підходить для будинків із тваринами.
Арпатек
Зручна у експлуатації тканина, яка зовні схожа на тонку натуральну шкіру. Спочатку її використовували для автомобільних сидінь, проте зараз вона має широке застосування як оббивка домашніх меблів. Тканина відрізняється підвищеною міцністю, стійкістю до ультрафіолетового впливу, вицвітання.
Відгук власника дивану з арпатека
"Дуже задоволений цією оббивною тканиною, ось уже стільки років, а вона не втратила свій товарний вигляд. Здається, таку оббивку просто неможливо порвати".
Плюси:
- висока міцність;
- стійкість до ультрафіолету;
- гарний зовнішній вигляд;
- простота в догляді.
Мінуси:
- ціна.
Екошкіра
Реалістично імітує натуральну шкіру. Це синтетична оббивка, але вона вважається екологічною, має хорошу повітропроникність, м'яка та практична. Тканина досить міцна, стійка до стирання, радує широким вибором різних колірних рішень.
Відгук власниці дивана з екошкіри
"Великий вибір кольорів дозволив нам вибрати відтінок оббивки дивана під колірну гамму нашого інтер'єру. Я дуже задоволена, меблі мають стильний та дорогий вигляд".
Плюси:
- дишимість;
- еластичність;
- привабливий зовнішній вигляд;
- екологічність.
Мінуси:
- недовгий термін служби.
Що таке основна і додаткова тканина в меблях?
Покупці часто відчувають складнощі у визначенні основної та додаткової тканини для меблів, тому ми вирішили прояснити цей момент.
- Основна тканина – головний матеріал, що переважає за площею. Найчастіше з нього робиться сидіння, спальна частина, спинка.
- Додаткова тканина використовується у подушках, підлокітниках, вона менша за площею.
При виборі меблів із двох і більше матеріалів варто вказати, якими ви хочете бачити основну і додаткові тканини.
Основні тести меблевих тканин
Тест Мартиндейла на стирання
Використовується для визначення зносостійкості. Шматочок тканини закріплюють, пускають по ньому металевий диск з потрібною швидкістю і тиском. Тест проводиться до виникнення 3-х рваних ниток. Якщо матеріал витримує норму ISO до 5000 циклів, то він успішно проходить випробування та допускається до використання.
Тест пілінгуємості
Перевіряється наявність "катишків". Цей тест проводять так само, як і попередній, але після 5000 циклів тканину аналізують та їй присвоюють певну групу:
A - без втрати ниток;
B - втрата одиничних ниток;
C - порушується структура, є обірвані нитки;
D - відчутна втрата ниток.
Тест стійкості забарвлення
Випробування проводиться з двома зразками: один контрольний, інший тестується. Металевим диском робиться "затирання" сухого та вологого матеріалу. Після 3000 циклів тканину порівнюють з таблицею кольорів. Оцінка може бути від 2 до 5 (найвищий показник стійкості).
Тест вогнетривкості
На зразок матеріалу кладуть запалену цигарку і засікають, скільки часу знадобиться для її займання. Тканина вважається такою, що успішно пройшла тест, якщо цей показник буде вище 8-10 секунд. Іноді тканини для оббивки м'яких меблів обробляють спеціальним вогнестійким складом, він позначається Fire Retardant.